Staff List

Mr K Sadler

Chief Executive Officer 
Gateway Learning Community

Senior Leadership Team

Miss G McLaughlin

Head of School

Miss L Clifford

Deputy Head of School - Teaching

Mr R Heighway

Vice Principal – Achievement, Curriculum, Data & Impact

Mr N Hunnisett

Vice Principal – Ethos (Child Protection Officer)

Heads of College

Miss A Dixon

Seahawks - Green College & Teacher Dance
(Nominated person for Bullying incidents)

Miss M Foy

Pride - Yellow College & Teacher PE
(Nominated person for Violence against Women and Girls incidents)

Mr M Clark

Phoenix – Red College & Teacher PE
(Nominated person for Racism incidents)

Miss J McManus

Head of Year 11 & Teacher Maths

Mr J Emblem

All Stars  - Blue College & Teacher Science
(Nominated person for monitoring E-Safety)

Lead College Coaches

Mrs C Bettle

All Stars

Mrs S Walsh

Phoenix

Mrs A Fuller

Seahawks

Mrs C Whitbread

Pride

College Coaches

 

Ms L Clemson

Phoenix

Mrs T Dixon

Seahawks

Mr J Earp

Pride

Miss M Moon

All Stars

Mrs L Palmer

Seahawks

Mr P Salter

Phoenix

Miss L Smith

All Stars

Mrs A Wright

Pride

Teaching Staff

Miss E Akumanyi

Design & Technology

Miss A Anglim

NQT English

Miss T Ansah

Science

Mr G Asiedu

Assistant Principal - Science

Ms S Balmer

KS4 Inclusion

Mrs F Bouretaa

MFL / Humanities

Miss R Boyle

Lead Practitioner Science

Ms G Bradford

English

Miss K Brennan

English

Mrs T Bryant

Head of English/Core Learning

Miss A Chalmers

NQT PE

Miss C Chibanda

Science

Miss K Clarke

Trainee Teacher Science

Miss S Constable

Food Tech

Mr N Concannon

Head of Geography

Miss J Croton

Trainee Teacher Science

Miss M Day

Maths

Ms J Dosoo

History

Mrs S Fletcher

Assistant Principal - Impact

Mr J Flower

NQT PE

Miss K Hardey

Maths / KS3 Co-ordinator

Miss A-M Hickey

Lead Practitioner English

Mr D Hill

Lead Practitioner Maths

Mrs J Hill

Head of Arts

Miss R Hodgson

NQT History

Ms C Horne

Booster Teacher

Miss C Hudson

History

Mrs E Huxtable

Head of Science

Mr P Jacob

ICT

Mrs O Jaiyeoba

Maths

Miss E James

NQT ICT

Miss C Johnson

NQT English

Mr N Jones

Head of Computer Science

Miss L Kelly

Head of Maths

Mrs S Lister

Assistant Principal – Teaching & Learning GLC

Ms J Mathurin-Thomas

Maths

Miss B Mead

Maternity Cover: Dance/Drama

Mr T Moore

English

Mr J Moruzzi

Assistant Principal

Mr R Murzyn

Humanities

Miss R O’Dwyer

Art

Miss A O'Riordan

French

Mrs S Page

Maths Excellence Team GLC

Mr A Palmer

Head of Drama

Mr J Pedley

English/KS4 Co-ordinator

Mrs S Read

Maths

Ms A Rus

Trainee Teacher of Maths

Mr J Sanger

Supply

Miss J Selisteanu

PE (Cover to July 2017)

Mrs A Shannon

Head of PE

Mrs S Shaw

Assistant Principal – Teaching & Learning

Mr J Sherlock

Trainee Teacher of English

Mr C Shipley

Maths

Mr M Smith

PE

Mr M Smith

Health & Social Care

Ms U Steenkamp

English

Mrs J Sullivan

Assistant SENCO

Miss R Thomas

Lead Practitioner Dance

Miss J Thomasson

Hairdressing

Mrs D Webster

Head of Humanities

Mr D Zeffie

Assistant Principal – Intervention & SEND

Mrs H Zeffie

ICT & Business Studies

Learning Support Assistants/Liaison/Group EWO/Group SENCo

Mrs A Brenchley

LSA

Miss T Clarke

LSA

Mrs T Cosans

HLTA

Mrs J Cox

LSA

Mrs S Curtis

Group SENCo

Miss C Dango

LSA

Mr D Davison

Group EWO

Miss L Dixon

LSA

Mrs T Earey

HLTA

Mrs P Farnsworth

LSA

Mr J Impey

LSA

Mrs A Jones

Raising Standards Assistant

Mrs L Malovcova

EAL

Mrs D Spriggs

C4C Manager

Miss H Tasker

SENCo

Miss G Ward-Jones

LSA

Miss E Warren

LSA

Miss H Weaver

LSA

Mrs P Yeldham

Child Protection Officer

Cover Supervisors

Mrs A Earp

 

Mrs R Reynolds

 

Student Wellbeing Coordinator

Mrs T Passingham

 

Site Team

Mrs M Earey

Site Manager

Mrs S Gibbons

 

Mr D March

 

Mr S March

 

Miss R Pizzey

Sports Receptionist

Mr J Pumfleet

 

Mr C Spall

 

Mr L Spall

GLC Premises Manager

Attendance Manager

Miss K Newton

 

Attendance Officers

Mrs C Abbott

 

Mrs L Bond

 

GLC Attendance Ambassadors

Ms E Buglione

 

Mrs L Chilvers

 

Miss J Clarke

 

Mrs L Lee

 

Miss N Reynolds

 

Student Services

Mrs A Dey

 

Miss S Vickers

 

Office Staff/Administration

Mrs P Box

SEN Secretary

Mrs K Creighton

PA to CEO & Business Director

Mrs J Jaffa

PA to Head of School

Mrs D Locke

Cover Coordinator/Exams

Ms S O’Dwyer

Pastoral Admin Assistant

Miss R Passfield

Admin Assistant

Mrs D Paterson

Receptionist

Mrs D Wright

GLC HR Manager

Student Data/Admissions Officer

Mrs J Howard

 

Finance

Ms L Gounden

 

Mrs J Jones

GLC Finance Director

Mrs J Salter

 

Mrs L Thorne

Finance & Lettings


Technical Services / Reprographics

Mrs S Humphries

Reprographics Assistant

Mrs J Starns

 

Library/Learning Resource Centre

Mrs G Scott

 

GLC Communications Officer / GLC Websites / GLC PR & Marketing

Mrs A King

 

GLC Chief Technology Officer

Mr R Summerhayes

 

Data Manager

Miss S Sanders

 

Technicians

Mrs S Amir

Science

Mrs C Brown

Art

Mr T Couves

GLC Visual Design

Mrs J Daly

Food

Mrs S Hall

Senior ICT Technician

Miss K Heath

ICT

Mrs S Iqbal

Science

Mr P Lush

IT Support Officer

Mr I Mead

Technology

Miss J Morris

Science

Work Experience & Educational Visits Co-ordinator

Ms M Gray

 

Work Experience: Currently being run by Frank Thompson

Educational Visits: See Head of School, Miss McLaughlin

Catering Manager

Mrs S Eaton

 

Catering/Midday

Mrs L Barker

 

Miss A Buckwell

 

Mrs S Burgess

 

Mrs S Chapman

 

Mrs H Davis

 

Miss L Dunne

 

Miss M Halliday

 

Mrs Z Lloyd

 

Mrs S Mann

 

Mrs J McAllister

 

Mrs M Nicholls

 

Mrs K Pizzey

 

Miss R Price

 

Miss C Stanton

 

Miss A Steward

 

Mrs N Taylor

 

Cleaning Supervisor

Mrs T Williams

 

Cleaning Staff

Mr W Brenchley

 

Mr T Buckwell

 

Mrs M Cosans

 

Miss J Cox

 

Mrs E Kerin

 

Mr M Kerin

 

Mrs L Macmillan

 

Mrs P Miah

 

Miss J Palmer

 

Mrs K Pizzey